Кращі практики

Протокол реагування за надзвичайної події

Ми не завжди можемо передбачити надзвичайну подію, та ми здатні до неї підготуватись.

Кіт Гамільтон, керівник відділу готовності та стійкості ВООЗт.


Протокол реагування за надзвичайної події, спалаху екзотичної чи несподіваної хвороби серед тварин, ймовірного отруєння чи катастрофи з жертвами серед тварин
Як варто діяти?

Наведена нижче процедура описує невідкладні дії, яких варто вжити за надзвичайної події, з моменту підозри екзотичної чи несподіваної хвороби, тобто, захворювання та/чи смерті тварин, до прибуття представника компетентного органу чи територіального ветеринарного органу.

Негайно повідомити про прецедент

Повідомлення є найважливішим кроком, і це варто зробити в першу чергу. Про підозру екзотичної чи несподіваної хвороби та/чи смерть тварин слід повідомити представника ветеринарного органу за телефоном з місця спалаху чи прецеденту з жертвами серед тварин.

Тому, бажано зберігати у власному телефоні офісні та мобільні контактні дані найближче розташованих до Вас працівників ветеринарної служби та ветеринарного органу. Залишати повідомлення на автовідповідачі недоречно. Якщо ці співробітники у цей час недоступні, зателефонуйте, будь-ласка, на цілодобову гарячу лінію Держпродспоживслужби (компетентного органу) за номером (044)-364-77-80 чи 050-230-04-28.

Вам варто повідомити:

  • характер події, вказавши суть підозри чи особливості події, наприклад, ознаки екзотичної чи несподіваної хвороби, чи масову загибель тварин;
  • прізвище, ім'я та по батькові власника та/або керівника об'єкта, на якому стався цей прецедент (постраждалого господарства, ферми тварин чи місцевості в лісі, полі, посадці тощо);
  • вид та хоч би приблизну кількість тварин на даній території (включаючи диких поневолених тварин);
  • вказати які види тварин уражені (статево-вікові їх групи та чи є загиблі тварини);
  • кількість хворих та за наявності, мертвих тварин;
  • дату, коли вперше було виявлено проблему чи хворобу;
  • характер клінічних ознак і виражених уражень, що спостерігаються у хворих тварин та чи хворіють люди;
  • кількість сприйнятливих тварин, що нещодавно покинули та/або були завезені на територію постраждалого господарства чи ферми.
Інші заходи

До прибуття представника компетентного органу чи територіального ветеринарного органу - потенційно інфікованих тварин варто ізолювати та утримувати в надійно огороджених загонах, дворах, клітках чи інших спорудах. У деяких господарствах організувати це досить складно.

Тварин, потенційно заражені продукти тваринництва та фомітів (будь-які предмети та істоти, контаміновані (забруднені) патогенними мікроорганізмами, паразитами чи отрутою, при контакті з якими виникає ризик зараження чи отруєння. Типовими фомітами є предмети догляду за тваринами, транспорт, одяг, поверхня шкіри та волосся людей і тварин) заборонено виводити, виносити та вивозити з території цього господарства. Якщо підозрюваний збудник цієї хвороби здатен переноситись повітрям на значні відстані (наприклад, Ящур - вітром), то хворих тварин слід перемістити якомога далі від кордонів ферми.

Жодну тварину, продукцію тваринного походження та побічні продукти не варто переміщати по фермі чи за її межі до прибуття представника ветеринарного органу.

Виїзд з території

Перед виїздом з господарства, біля воріт ферми слід провести ретельну особисту дезінфекцію. Вимити та знезаразити водонепроникний верхній захисний одяг дезінфікуючим засобом перед зняттям та занурити його у місткість із дезінфектантом після зняття. Ретельно вимити руки та вмитись, перш ніж переодягнутися. Повернувшись додому, прийміть душ і виперіть одяг, в якому ви побували на підозрілому об’єкті.

Фахівцям ветеринарної служби та іншим особам, які обстежували підозрюваний спалах екзотичної чи несподіваної хвороби та відвідували підозрілий об’єкт, заборонено відвідувати будь-які інші господарства і ферми та мати будь-які контакти зі сприйнятливими видами тварин, до відповідного розпорядження компетентного органу чи територіального ветеринарного органу.

Додаткова інформація

Для отримання додаткової інформації зв’яжіться з офісом ветеринарного органу.

Телефон: (044)-364-77-80 чи 050-230-04-28 або електронна пошта: info@dpss.gov.ua