Кодекс здоров'я наземних тварин

Глава 4.14.

Глава 4.14. ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ДЕЗІНФЕКЦІЇ ТА ДЕЗІНСЕКЦІЇ
Стаття 4.14.1. Загальні положення

Ветеринарні органи мають регулювати використання дезінфікуючих засобів та інсектицидів у своїх країнах на основі таких принципів::

 1. Вибір дезінфікуючих засобів і методів дезінфекції слід здійснювати з урахуванням збудників інфекції та характеру приміщень, транспортних засобів та об’єктів, що підлягають обробці.

 2. Дезінфікуючі засоби та інсектициди можуть бути дозволені лише після проведення ретельних випробувань у польових умовах.

 3. Слід враховувати наступне:

  1. універсальних дезінфікуючих засобів мало;

  2. хоча так часто використовуваний гіпохлорит і можна вважати універсальним дезінфікуючим засобом, його ефективність при тривалому зберіганні знижується, тому перед використанням необхідно перевірити його активність; для задовільної дезінфекції необхідна концентрація 0,5% активного хлору;

  3. незалежно від того, які речовини використовуються, методи дезінфекції мають включати:

   1. ретельне змочування підстилки та фекалій дезінфікуючим засобом;

   2. миття та прибирання шляхом ретельного зішкрібання та чищення щіткою і зрошення землі, миття підлоги та стін;

   3. потім повторне промивання з дезінфікуючим засобом;

   4. миття та дезінфекція зовнішньої частини транспортних засобів; ці процедури за можливості мають проводитися, з використанням рідин під тиском, не забуваючи мити, дезінфікувати чи знищувати, не пропускаючи, предмети, що використовуються для прив’язування тварин (мотузки, недоуздки тощо).

Стаття 4.14.2. Дезінфекція при специфічних збудниках
 1. Вірус Ящуру легко знищується високим чи низьким рН, але використовувані дезінфікуючі засоби можуть бути їдкими або корозійними у концентрованій формі.

 2. Мікобактерії дуже стійкі до дезінфікуючих засобів і для знищення мікроорганізмів потрібна, як висока концентрація, так і тривала дія.

 3. Бацили Сибірки

  1. За обставин, коли гноївка, гній чи підстилка можуть бути заражені спорами Bacillus anthracis (B. anthracis), рекомендовано наступне:

   1. спалювання, якщо йде мова про невеликі обсяги, або

   2. хіміко-термічна обробка шляхом компостування наступним чином:

    • змішайте гноївка, гній чи підстилку з одним із наступних матеріалів у дозі 1–1,5 л/м³:

     • 10% формальдегіду (близько 30% формаліну), або

     • 4% розчин глутарового альдегіду (рН від 8,0 до 8,5);

    • перевертання матеріалу через п'ять тижнів;

    • залишити ще на п'ять тижнів.

    [Примітка: можливе самозаймання компостної купи. Будь ласка, зверніть також увагу, що формалін є небезпечною хімічною речовиною, тому необхідно забезпечити відповідні засоби індивідуального захисту та навчання щодо безпечного поводження з цією хімічною речовиною.]

  2. За обставин, коли рідкий гній (гноївка) може бути забруднена спорами B. anthracis, рекомендується дезінфекція формаліном (35% водний розчин формальдегіду) з перемішуванням впродовж однієї години щоденно:

   1. для гною з вмістом сухої речовини до 5% - 50 кг формаліну на м³ впродовж 4 діб;

   2. для гною з вмістом сухої речовини понад 5%, але менш як 10% - 100 кг формальдегіду на м³ впродовж 4 діб.

   [Примітка: формалін є небезпечною хімічною речовиною, тому слід забезпечити відповідне індивідуальне захисне обладнання та навчання щодо безпечного поводження з цією хімічною речовиною.]

  3. За обставин, коли поверхні в приміщеннях для тварин, стайнях, транспортних засобах тощо можуть бути забруднені спорами B. anthracis, рекомендується наступний триетапний підхід:

   1. провести попередню дезінфекцію за допомогою одного з наведених нижче дезінфікуючих засобів у дозі 1-1,5 л/м³ впродовж 2 годин;

    • 10% розчин формальдегіду (близько 30% формаліну); або

    • 4% розчин глутарового альдегіду (рН від 8,0 до 8,5);

   2. всі поверхні миють і очищають великою кількістю гарячої води, і, якщо в залишках води не залишиться частинок бруду, їх висушують;

   3. проведіть остаточну дезінфекцію за допомогою одного з наступних дезінфікуючих засобів, що буде застосований у дозі 0,4 літра/м³ впродовж 2 годин:

    • 10% формальдегіду (близько 30% формаліну), повторити через годину; або

    • 4% розчин глутарового альдегіду (рН від 8,0 до 8,5), повторити через годину; або

    • 3% перекис водню; або

    • 1% надоцтової кислоти, повторити через годину; або

    • 5–10% розчин натрію гіпохлориду.

   [Примітка: Формальдегід і глутаровий альдегід не слід використовувати при температурах нижче 10°C. З іншого боку, перекис водню і надоцтова кислота непридатні в присутності крові. Як і з усіма іншими хімічними речовинами, необхідно використовувати відповідне індивідуальне захисне спорядження та проводити відповідне навчання щодо безпечного поводження з небезпечними хімічними речовинами.]

  4. Забруднені приміщення, які не можна звільнити перед прибиранням і дезінфекцією, можна фумігувати для знищення спор B. anthracis. Рекомендується наступна процедура:

   1. всі вікна, двері та канали, що сполучаються із зовнішнім простором, повинні бути герметично закриті товстою клейкою стрічкою; і

   2. для приміщень до 30 м³ необхідно закип’ятити 4 літри води, що містить 400 мл концентрованого формаліну (37% мас./об. формальдегіду) в електричному чайнику (з таймером для його вимкнення) і залишити кімнату на ніч. Температура в приміщенні повинна бути вище 15°C.

   [Примітка: фумігація формальдегідом є небезпечною, і тому для безпеки оператора, під рукою, мають бути належні респіраториЕфективність процесу фумігації слід перевіряти піддаючи висушені диски фільтрувального паперу, занурені в суспензію спор  B. subtilis  var.  globigii чи  B. cereus  або штам вакцини Sterne  B. anthracis і розміщені в кімнаті перед початком фумігації. Після завершення фумігації диски слід помістити на чашки з поживним агаром, що містить 0,1% гістидину, та інкубувати впродовж ночі при 37°C. Якщо фумігація була ефективною, бактеріального росту не буде.]


NB: вперше схвалено в 1976 році; останнє оновлення прийнято у 2014 році.